Oferty turystyczne
oferty turystyczne

baza noclegowa

gastronomia

Informacja turyst.



Pokaż Turystyka na większej mapie

Miasto i Gmina Staszów położona jest na obydwu brzegach rzeki Czarnej Staszowskiej, w południowo - wschodniej części województwa świętokrzyskiego.  
Ziemia Staszowska jest bardzo atrakcyjna pod względem turystycznym. Głównymi elementami tej atrakcyjności są niewątpliwie obyczaje, historia, architektura i miejscowe potrawy.
Gmina Staszów posiada duże walory krajoznawcze. Są to zarówno walory przyrodnicze, jak również specjalistyczne, które umożliwiają uprawianie różnych form turystyki (dobre przygotowanie tras pieszych i rowerowych, a także przystosowanie do sportów wodnych) oraz walory wypoczynkowe.

więcej...

W Gminie Staszów nie brakuje atrakcji turystycznych. Wypożyczalnię kajaków, łódek i rowerków wodnych oferuje Golejów. Wypożyczonym sprzętem można popływać na „Dużym Stawie”. W basenach jest możliwość popływania na materacach. Z terenu ośrodka wypoczynkowego Golejów (obok Wilgi) rozpoczyna się atrakcyjna nieoznakowana trasa piesza i rowerowa leśnymi duktami do Rytwian. Spacerując wzdłuż brzegu po Golejowie można „okrążyć” wszystkie połączone kanałami stawy, zaś leśną drogą z ośrodka prowadzącą koło kilku oczek wodnych dojść do osiedla „Wschód”. Wyruszając drogą asfaltową z Golejowa i przecinając trasę Staszów – Osiek napotkamy na leśną ścieżkę prowadzącą do źródełka „Pod Dębem”. Z niego to bowiem mieszkańcy miasta często czerpią wodę do picia i zachwalają jej lecznicze właściwości, które podobno mają „cudowną moc”. Inną atrakcją są przejażdżki konne oraz wędkarstwo. Okoliczne małe oczka wodne i jeziorka otoczone są sosnami, bukami i dębami stwarzają one doskonałe warunki do wędkowania, przez co to miejsce staje się prawdziwym rajem dla wędkarzy.

więcej...

Ziemia Staszowska to niezwykle bogata kraina zarówno pod względem budowygeologicznej, jak również form ukształtowania terenu. Malownicze pagórki sąsiadujątutaj z rozległymi polami, urokliwymi wąwozami i nieuregulowanymi rzekami: CzarnąStaszowską, Wschodnią, Kacanką i innymi mniejszymi ciekami. Łąki pełne są ciekawychroślin, a rozległe skupiska leśne sprzyjają rodzinnym spacerom, pieszym wędrówkom iwycieczkom rowerowym. Wszystkie te walory ziemi staszowskiej stanowią o urokach tegopięknego zakątka. Poznawaniu okolicy sprzyjają także wytyczone na staszowskich ziemiachszlaki turystyczne piesze, rowerowe i konne. Ciekawa i bogata historia regionu, sprawia, że
większość z tych szlaków związana jest z ważnymi wydarzeniami z przeszłości, a ich nazwy są wiążąsię z poczuciem tożsamości narodowej, np.: szlak „Niepodległościowy”, „Imienia Adama Bienia”.
Koło Grodzkie PTTK w Staszowie wraz z Rowerowym Klubem PTTK im. Adama Bieniaproponuje do zwiedzania tras, prezentujących swoje walory historyczne, gospodarcze iprzyrodnicze naszej małej Ojczyzny Staszowskiej.

więcej...

Malownicze położenie miasta wpływa na jego swoisty klimat.
Miasto otaczają duże kompleksy leśne, w których znajduje się kilkadziesiąt krasowych jeziorek. Golejów położony jest około 3 km od Staszowa, jest to miejsce, w którym wiele osób chętnie spędza swój wolny czas. Nazwa Golejów dotyczy nie tylko ośrodków wypoczynkowych, ale także obszaru leśnego. Mnogość ścieżek i duktów leśnych daje możliwość spacerów, wycieczek pieszych i rowerowych, które można urozmaicić zbieraniem runa leśnego (grzybów, jagód, jeżyn i malin). Nawet krótka taka wyprawa potrafi zaskoczyć bogactwem flory i fauny.
Okoliczne wody są także atrakcją dla wielu wędkarzy. Ukształtowanie terenu sprzyja uprawianiu jazdy konnej i rowerowej. 

więcej...




Staszów to historyczne, piękne miasto. Bogata historia regionu pozostawiła tu swoje ślady. Na zwiedzających czekają interesujące zabytki z różnych epok. 
W Staszowie warto odwiedzić kościół św. Bartłomieja z XIV wieku, wraz z XVII – wieczną kaplicą Tęczyńskich oraz zabytkowy rynek z XVIII w. z ratuszem. W naszej gminie można znaleźć kilkanaście obiektów godnych zwiedzenia. W Wiśniowej XVIII wieczny pałac z izbą pamięci Hugona Kołłątaja, a w pobliskim kościele parafialnym, w ścianie prezbiterium, pod pamiątkową tablicą spoczywa serce tego słynnego współautora Konstytucji 3 Maja. W pobliskich Kurozwękach turysta może zwiedzić XIV – wieczny kościół i klasztor Kanoników Regularnych oraz zespół parkowo – pałacowy. Innym cennym zabytkiem ziemi staszowskiej jest eklektyczny pałac Dzięki w Wiązownicy. 
Staszów to świetne miejsce, z którego można rozpocząć przygodę zwiedzania południowo – wschodniej Polski.

więcej..

Potencjał kulturalny Ziemi Staszowskiej to również imprezy plenerowe „z duszą”. Kulturalne, sportowe czy rozrywkowe – wszystkie gwarantują świetną zabawę, pozytywną energię i niezapomniane wrażenia. Imprezy te przede wszystkim wzbogacają i urozmaicają nasz lokalny krajobraz.

więcej...

Tym co odróżnia region staszowski od otoczenia to... smak.
Tradycyjne, lojalne produkty są promowane podczas lokalnych imprez; Dnia Chleba w Staszowie, święta karpia w Rytwianach, święta pomidora w Koniemłotach, święta pieczonego ziemniaka w Dębnie, święta śliwki w Szydłowie, Dni Runa Leśnego w Strzegomiu i leków z leśnej apteki w klasztorze w Rytwianach.
Staszowskie okolice słyną ze wspaniałych i gdzie indziej nie spotykanych potraw. Wypiekany z mąki orkiszowej chleb z Jasienia, „Salceson kurozwęcki”, „Pasztet kurozwęcki z kwaśnej kapusty”, stek z mięsa bizona rodem z Kurozwęk, „Róża Kołłątaja”, czyli płatki róży ucierane z cukrem z Wiśniowej Poduchownej”, „Chałka pleciona z woli Wiśniowskiej” oraz „pieczone pierogi wigilijne z kapustą i grzybami”' czy „Prosiak Stefanek dziadka Michała” ze Stefanówka - to przysmaki, które zostały uhonorowane najwyższymi trofeami w rożnych konkursach potraw regionalnych.

więcej...

Serwis prowadzony jest przez Urząd Miasta i Gminy w Staszowie, Biuro Promocji
ul. Opatowska 31, 28-200 Staszów, tel. 15 864 83 88, e-mail: promocja@staszow.pl.

Copyright © Staszowski Portal Turystyczny 2018

Urząd Miasta i Gminy w Staszowie CMS-Joomla